Operator wózka widłowego to zawód, który w przeciągu ostatnich kilkunastu lat stał się niezwykle popularny. Na jego wykonywanie decydują się zarówno osoby, które straciły pracę i muszą zdobyć nowe kwalifikacje, aby móc znaleźć zatrudnienie, jak i studenci, którzy chcą zarobić na czesne czy drobne przyjemności. Jako operator wózka widłowego nie mogą jednak pracować przypadkowe, nie posiadającego odpowiednich umiejętności osoby. Na tym stanowisku mogą pracować wyłącznie osoby, które posiadają uprawnienia na wózek widłowy. Jakie wymagania musi spełnić operator wózka? W jaki sposób można zdobyć uprawnienia na wózek?
Jakie wymagania należy spełnić chcąc zdobyć uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego?
Osoba, która chce ubiegać się o uprawnienia na wózek widłowy musi mieć:
- wykształcenie minimum podstawowe;
- ukończone 18 lat;
- zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku operatora wózka widłowego.
Przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu jest między innymi epilepsja i bardzo duża, nieleczona wada wzroku. W przypadku, gdy wózkiem widłowym operator będzie poruszał się po drogach publicznych, wymagane jest również posiadanie prawa jazdy.
Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?
Popularność zawodu operatora wózka widłowego sprawiła, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy? Osoba, która chce obsługiwać wózek widłowy w pierwszej kolejności musi ukończyć odpowiedni kurs. Samo jego ukończenie to jednak zbyt mało, aby takie uprawnienia uzyskać. Warunkiem uzyskania uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego jest zdanie państwowego egzaminu. Zakończone państwowym egzaminem kursy prowadzą ośrodki szkolenia zawodowego. Wiele z ich swój program szkoleniowy konsultuje z Urzędem Dozoru Technicznego (UDT). Program kursu obejmuje od 35 godzin szkolenia. Na ogół przed rozpoczęciem szkolenia jego uczestnicy muszą wypełnić test, który sprawdza poziom posiadanej przez nich wiedzy. Kandydaci, którzy nie zaliczą tego wstępnego testu, zostaną zakwalifikowani do kursu uzupełniającego. Trwa on 4 godziny.
Ile wygląda kurs, jaka jest jego cena i jak wygląda egzamin?
Szkolenie na operatora wózka widłowego podzielone jest na część teoretyczną i praktyczną. Na część teoretyczną przeznaczonych jest 25 godzin, 10 – to część praktyczna. W przypadku kursu uzupełniającego dochodzą jeszcze zajęcia z zakresu elektrotechniki i mechaniki. Cena kursu, który pozwala zdobyć wózek widłowy uprawnienia jest bardzo różna, zależy bowiem od wybranego ośrodka organizującego kurs, liczby uczestników i lokalizacji. W cenie kursu mogą znaleźć się koszty badań lekarskich czy badań psychotechnicznych. Jeśli chodzi o egzamin, to on także podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego. Egzamin – obie części – trwa około 120 minut. Przystąpienie do egzaminu wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty egzaminacyjnej. Wynosi ona niecałe 200 zł.