Operatorzy wózków widłowych, którzy zdali egzamin w Urzędzie Dozoru Technicznego bardzo często zastanawiają się nad ważnością zdobytych uprawnień. To naturalna postawa i po prostu ochrania osobiste interesy pracownika. Co warto wiedzieć o uprawnieniach na wózek widłowy? Do kiedy są w ogóle ważne? Jak sprawdzić ważność uprawnień na wózek widłowy i czy to trudna procedura? Poniżej otrzymasz kilka kluczowych informacji i lepiej zabezpieczysz się przed negatywnymi konsekwencjami zaniedbań.
Jakie uprawnienia na wózek widłowy mają największe znaczenie dla operatora?
Nie jest tajemnicą, że wiele przedsiębiorstw technicznych, magazynów do tej pory zatrudniało i szkoliło własnych operatorów. Niektóre firmy wydawały nawet własne uprawnienia, bez potwierdzenia egzaminacyjnego. Aktualnie uprawnienia na wózek widłowy potwierdza się przede wszystkim w Urzędzie Dozoru Technicznego. To najważniejsza instytucja, jeżeli chodzi o normowanie kwalifikacji operatorów i dopuszczanie do bezpiecznego użytkowania maszyn. Operatorzy, którzy posiadają zwyczajowe zezwolenia, bez potwierdzenia UDT powinni przygotować się po prostu do zdania egzaminu i wtedy zabezpieczą stanowisko. Większość pracodawców też musi czuwać nad odpowiednimi terminami zapisywania do egzaminów, ale akurat ustawodawca wydłużył ten czas w niektórych przypadkach nawet do 2027 roku. Problem dotyczy tzw. zezwoleń imiennych. Jeżeli uprawnienia tracą ważność należy zgłosić się na specjalistyczne szkolenie, do bazy egzaminacyjnej. Urząd Dozoru Technicznego potwierdza kwalifikacje w części teoretycznej oraz praktycznej stosunkowo prostej do zaliczenia, jeżeli już miałeś do czynienia z klasycznymi procedurami obsługi wózka widłowego. Do kiedy są ważne uprawnienia na wózek widłowy? Wszystko zależy od roku wydania, ale maksymalny termin przydatności to 2027 rok w tym momencie.
Dlaczego warto potwierdzić ważność uprawnień na wózek widłowy?
Potwierdzenie ważności uprawnień na wózki widłowe umożliwia zachowanie ciągłości zatrudnienia i powoduje mniej problemów organizacyjnych bezpośrednio u pracodawcy. Akurat wiele firm musi wysyłać swoich dotychczasowych operatorów na egzaminy w UDT, co stanowi tak naprawdę spory problem. Czy takie potwierdzenie kwalifikacji ma sens? I tak i nie, ponieważ pojawia się większa standaryzacja i bezpieczeństwo wykonywania obowiązków. Z drugiej strony doświadczony pracownik zmuszony do poznawania nieco sztucznej teorii to tylko strata czasu. Nie da się niestety pogodzić wszystkich stron. Praktyka pokazuje, że uprawnienia na wózek widłowy odświeżane w cyklu prezentowanym przez UDT zabezpieczają pracodawców i pracowników przed kłopotami formalnymi i tak naprawdę podnoszą kwalifikacje zawodowe. Jeżeli masz wątpliwości, co do terminów najlepiej skonsultować się z UDT lub wyspecjalizowaną bazą szkoleniową. To wystarczy.