Coraz mniej osób pracuje u jednego pracodawcy aż do emerytury – naprawdę często zmieniamy pracę regularnie, bo podnosimy swoje kwalifikacje bądź szukamy nowych wyzwań zawodowych. Do bardzo poszukiwanych pracowników od pewnego czasu należą operatorzy wózków widłowych. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w tym charakterze, musisz posiadać odpowiednie uprawnienia, które możesz zdobyć na specjalistycznym kursie. Po ukończeniu szkolenia będzie na Ciebie czekać praca w wielu atrakcyjnych miejscach.
Do kogo adresowane są kursy na wózek widłowy?
Jeżeli interesuje Cię serwis wózków widłowych we Wrocławiu i zamierzasz zdobyć uprawnienia zezwalające na kierowanie tym pojazdem, musisz spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim powinieneś mieć ukończone 18 lat, gdyż kursy te skierowane są tylko do osób pełnoletnich. Musisz też posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Warunkiem jest również posiadanie co najmniej wykształcenia podstawowego. Kurs może odbywać się w specjalnym ośrodku szkoleniowym albo w zakładzie pracy, a jego program obejmuje na ogół 35 godzin. Prowadzony jest on tak, aby przygotować Cię do egzaminu przed komisją egzaminacyjną Urzędu Dozoru Technicznego.
Jakie są rodzaje uprawnień na wózki widłowe?
Aktualnie możesz zdobyć uprawnienia na wózek widłowy w jednej z dwóch kategorii. Pierwsza z nich uprawnia do kierowania wózkami ze zmiennym wysięgnikiem – ten typ wózków przeznaczony jest do podnoszenia osób jednocześnie z ładunkiem. Posiadając drugą kategorię uprawnień, będziesz mógł kierować wózkiem widłowym ze stałym wysięgnikiem. Decyzja o tym, jaką kategorię uprawnień chcesz zdobyć, zależy tylko od Ciebie. Co ważne, zdobyte w Polsce uprawnienia na wózek widłowy są honorowane w wielu europejskich krajach. Oznacza to, że po ich zdobyciu możesz szukać zatrudnienia nie tylko w kraju, ale także zagranicą. Kurs na operatora wózka widłowego nie jest drogi – w zależności od regionu zapłacisz za niego od 620 do maksymalnie 1000 złotych.
Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?
Egzamin na wózki widłowe składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część pierwsza to test składający się z 15 pytań – zostanie on zaliczony, jeżeli udzielisz poprawnej odpowiedzi przynajmniej na 11 z nich. Część teoretyczna egzaminu trwa pół godziny, a swój wynik poznasz od razu po jej zakończeniu. Jeśli uzyskasz pozytywny rezultat z części teoretycznej, możesz przystąpić do zdawania części praktycznej – w tej części egzaminu zostanie zweryfikowana Twoja umiejętność jeżdżenia i manewrowania wózkiem widłowym z jednoczesnym sprawdzeniem, czy przestrzegasz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zostaniesz też poproszony o omówienie jednego zagadnienia, które wiąże się z jego techniczną obsługą. Jeśli zdasz egzamin przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego, otrzymasz bezterminowe uprawnienia. Dzięki temu będziesz mógł ubiegać się o dobrą pracę w każdym zakładzie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Chętnie zatrudni Cię między innymi wypożyczalnia wózków widłowych we Wrocławiu.