Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia zwane potocznie wózkami widłowymi lub widlakami, to urządzenia transportu bliskiego, a ich głównym zadaniem jest transportowanie ładunku w poziomie na niewielkie odległości oraz stertowania ładunku w pionie. W praktyce praca w wielu zakładach pracy bez użytkowania wózków widłowych byłaby nie możliwa lub bardzo trudna do wykonania. Jeden wózek zastąpi pracę wielu pracowników i znacznie przyśpieszy procesy produkcyjne i magazynowe w przedsiębiorstwie.
Rozróżniamy wiele typów i rodzajów wózków jezdniowych podnośnikowych, a obecnie wyznacznikiem w trendach wśród producentów wózków widłowych jest ich wszechstronność zastosowania i wykorzystania. Chodzi o to aby jeden wózek widłowy mógł po założeniu na karetkę przy maszcie innego osprzętu roboczego wykonywać pracę np. żurawia, podnośnika koszowego czy też chwytaka do bel drzewa. Jedno urządzenie do wszystkiego czyli wózek widłowy all-in-one.
Zgodnie z najnowszymi przepisami prawa obowiązującymi w Polsce do obsługi wózków mogą być dopuszczone osoby, które posiadają kwalifikacje czyli uprawnienia na wózki widłowe wydane przez Jednostkę Dozoru Technicznego UDT, TDT bądź WDT. Zgodnie z najnowszą Ustawą o Dozorze Technicznym występuje zasada wzajemności honorowania zdobytych kwalifikacji w tych trzech jednostkach Dozoru Technicznego. Tzn. uprawnienia na wózki widłowe zdobyty w Wojsku są honorowane poza nim w terenie cywilnym i odwrotnie.
Fakt posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych reguluje Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz. U. 2019 Poz. 1008). Zgodnie z zał. nr 3 do przywołanego rozporządzenia i pkt. 8 zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych są ważne 10 lat w przypadku zwykłych wózków widłowych, a 5 lat w przypadku wózków specjalistycznych czyli ze zmiennym wysięgiem oraz z operatorem podnoszonym do góry wraz z ładunkiem.
Uzyskanie kwalifikacji czyli uprawnień do obsługi wózków wiąże się z koniecznością zdania egzaminu przed komisją kwalifikacyjną jednostki Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z trzech części pisemnej, ustnej i praktycznej. Aby dobrze przygotować się do egzaminu najlepiej byłoby ukończyć kurs na wózki widłowe, które organizują Ośrodki Kształcenia Zawodowego.
Podczas szkolenia poznamy budowę i rodzaje wózków widłowych, rodzaje osprzętów roboczych wykorzystywanych przy pracy z wózkami, zasady ładunkoznawstawa, przepisy bhp przy obsłudze wózków oraz odbędziemy zajęcia praktyczne na placu zajęć praktycznych w zakresie prawidłowego operowania wózkiem widłowym podczas pracy i stertowania ładunków.
Warto ukończyć kurs na wózek widłowy, gdyż baza pytań na egzaminie obejmuje ich kilkaset i bardzo ciężko będzie nam zdać egzamin z wynikiem pozytywnym nie przyswajając wcześniej wiedzy, która jest nie zbędna nie tylko na egzaminie, ale i w codziennej pracy operatora wózka widłowego.