Operator wózka widłowego to jeden z bardziej poszukiwanych pracowników. Wózki widłowe są bowiem dzisiaj niezbędnym elementem wyposażenia każdego większej magazynu, hurtowni, wielkopowierzchniowego sklepu czy składu budowlanego. Osoby, które chcą pracować wózkami widłowymi muszą posiadać pozwolenie na sterowanie wózkiem widłowym. Jak je zdobyć?
Jakie są rodzaje wózków widłowych?
Rodzajów wózków widłowych jest obecnie naprawdę wiele. Ich wybór powinien być podyktowany specyfiką firmy. Ze względu na rodzaj zastosowanego napędu wózki widłowe dzielą się na:
- Mogą być napędzane benzyną, olejem napędowym bądź gazem LPG. Wózki te emitują spaliny, a więc są przeznaczone jedynie do stosowania na otwartej przestrzeni;
- Napędzane są gazem. Podobnie jak spalinowe można stosować je tylko na zewnątrz;
- elektryczne inaczej zwane akumulatorowymi. Nie emitują spalin i żadnych innych szkodliwych związków. Mogą być używane w pomieszczeniach.
Ze względu na funkcje wózki widłowe można podzielić na: widłowe boczne, wózki widłowe terenowe, wózki widłowe z wysuwanym masztem, wózki widłowe, które wraz z ładunkiem podnoszą obsługującą je osobę. Wózki widłowe można kupić nowe bądź używane. Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje wózków to zarówno używane wózki widłowe we Wrocławiu, jak i wózki nowe.
Jak zdobyć uprawnienia na operatora wózka widłowego?
Osoby, które chcą pracować jako operator wózka widłowego muszą posiadać stosowne uprawnienia. Uprawnienia na wózek widłowy można zdobyć tylko w jeden sposób: biorąc udział w kursie. Ponadto po zakończeniu kursu należy przystąpić do egzaminu. Kurs, a także egzamin składają się z części teoretycznej i praktycznej. Licencja na wózek widłowy może być przyznana tylko osobom, które z obu części egzaminu otrzymają wynik pozytywny. Licencja potwierdzająca uzyskanie stosownych uprawnień wystawiana jest w trzech językach: po polsku, angielsku i po niemiecku. Jest wydawana bezterminowo, a to oznacza, że nie trzeba jej odnawiać.
Kto może zapisać się na kurs na operatora wózka widłowego?
O uzyskanie uprawnień pozwalających wykonywać pracę operatora wózka widłowego mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Aby przystąpić do kursu, trzeba też mieć przynajmniej wykształcenie podstawowe. Ponadto należy wcześniej uzyskać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że nie ma przeciwwskazań do pracy w charakterze kierowcy. Osoby, które chcą ukończyć kurs i pracować jako operator wózków widłowych nie mogą cierpieć na zaburzenia psychiczne. Nie mogą też mieć poważnej wady wzroku i słuchu.
Jakie są rodzaje uprawnień na wózki widłowe?
Uprawnienia na wózki widłowe dzielą się na trzy kategorie. Pierwsza, najniższa kategoria to III WJO. Osoby, które posiadają tę kategorię mogą kierować wszystkim rodzajami wózków widłowych, z tym, że mogą to być tylko wózki, które sterowane są przez operatora znajdującego się poza nim. Kategoria druga to II WJO. Obejmuje wózki z dowolnym napędem. Nie daje uprawnień do kierowania wózkami specjalizowanymi. Aby móc kierować tymi wózkami, trzeba posiadać uprawnienia I WJO. Warto pamiętać, że wózek widłowy we Wrocławiu to dzisiaj sprzęt wykorzystywany naprawdę często, a ukończenie kursu daje duże możliwości zawodowe.