Wózki widłowe od lat są obecne w magazynach i wielkopowierzchniowych sklepach. Są wykorzystywane nie tylko do transportowania towarów na terenie hali magazynowej, ale także do podnoszenia towaru i umieszczania go na półce lub pobierania z regału. Na rynku dostępne są wózki widłowe elektryczne, spalinowe i gazowe. Wszystkie powinny przechodzić okresowe przeglądy, dzięki czemu praca nimi jest bezpieczna, a eksploatacja długa i bezawaryjna.
Przeglądy wózków widłowych – co mówi o nich prawo?
Wózki widłowe zaliczane są do urządzeń transportu bliskiego (w skrócie UTB), a wykonywanie czynności konserwacyjnych jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Kwestie przeglądów wózków widłowych zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, które weszło w życie 29 października 2003 roku. Rozporządzenie to mówi, że „w celu bezpiecznej eksploatacji urządzeń transportu bliskiego, eksploatujący zapewnia właściwą obsługę i konserwację UTB”. Czynności konserwatorskie mogą być wykonywane tylko przez konserwatora posiadającego stosowne uprawnienia bądź przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego.
Jak często należy wykonywać okresowy przegląd wózka widłowego?
Częstotliwość przeglądów okresowych wózka widłowego zależy od tego, czy jest on objęty pełnym, czy ograniczonym dozorem. Ten pierwszy dotyczy większości wózków – obejmuje on bowiem modele zarówno z napędem spalinowym, gazowym, jak i elektrycznym. Ograniczonym dozorem objęte zostały jedynie elektryczne wózki paletowe, które nie posiadają miejsca dla operatora. W przypadku wózków widłowych obowiązkowy, okresowy, konserwacyjny przegląd musi być wykonywany co trzydzieści dni. Dotyczy to przeglądów wykonywanych przez konserwatora. Te, które przeprowadza inspektor Urzędu Dozoru Technicznego wykonywane są raz w roku. Zakres przeglądu, który wykonuje konserwator jest dokładnie określony w instrukcji eksploatacji.
Co musi zostać sprawdzone podczas okresowego przeglądu wózka widłowego?
Obowiązujące przepisy prawa bardzo dokładnie określają, co musi zostać sprawdzone podczas okresowego przeglądu wózka widłowego. Konserwator dokonujący przeglądu musi dokonać oględzin stanu konstrukcji nośnej, jego obowiązkiem jest obejrzenie wszystkich lutowanych i spawanych połączeń. Ponadto powinien on sprawdzić, jaki jest stan techniczny układu hamulcowego, mechanizmów napędowych, urządzeń sygnalizacyjnych, sterujących i oświetleniowych. W czasie przeglądu konserwator powinien ocenić stan mocowań i cięgien nośnych.
Komu powierzyć wykonanie okresowego przeglądu wózka widłowego?
Okresowy przegląd wózka widłowego może wykonać wyłącznie osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Możesz je zdobyć, uczestnicząc w kursie na konserwatora wózków widłowych. Po ukończeniu szkolenia powinieneś przystąpić do egzaminu, który przeprowadza komisja powołana przez Urząd Dozoru Technicznego. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymasz zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez UDT. Jest ono bezterminowe i honorowane zarówno w Polsce, jak i krajach Unii Europejskiej.