Jeśli jesteś zainteresowany kursem na wózek widłowy, ale nie jesteś pewien, z czym będzie on związany, jesteśmy tutaj, aby Ci to wyjaśnić. Skorzystaj z tych informacji na ich podstawie spróbuj zdecydować, czy kurs na wózek widłowy to coś dla Ciebie, a następnie szukaj dodatkowych informacje, aby uzupełnić zdobytą wiedzę.
Dlaczego uprawnienia na wózek widłowy to konieczność?
Jeśli interesuje Cię kariera operatora wózka widłowego, musisz przejść szkolenie i zdobyć uprawnienia na wózek widłowy. Zgodnie z wymogami prawnymi w Polsce (i wielu innych krajach) kierowcy wózków widłowych muszą mieć co najmniej podstawowe kwalifikacje operatora. Bez tego po prostu nie będziesz w stanie znaleźć pracy w tym sektorze.
Abstrahując od legalnego aspektu szkoleń – prawda jest taka, że wózki widłowe to po prostu bardzo ciężkie i duże maszyny. Ich celem jest przenoszenie dużych ładunków z jednego punktu do drugiego. Prawdopodobnie jest to stwierdzenie oczywiste, ale jeśli zdarzy się wypadek z udziałem wózka widłowego, zwykle powoduje to wiele szkód. Może to spowodować znaczne straty dla zaangażowanej firmy. W niewłaściwych rękach wózki widłowe mogą być bardzo niebezpieczne, a bezpieczna obsługa maszyny wymaga szczególnych umiejętności.
Kursy na wózki widłowe – jak to wygląda dla początkujących?
Kursy na wózki widłowe dla nowicjuszy trwają zwykle co najmniej 3 dni, a jeśli uczęszczasz na kurs z innymi osobami, ten czas można wydłużyć do 4 lub 5 dni. To daje pewność, że otrzymasz od instruktora kompletną wiedzę, której potrzebujesz jako przyszły operator. Krótsze, mniej intensywne kursy nie są dobrym pomysłem, po nich możesz co najwyżej prowadzić sprzedaż wózków widłowych we Wrocławiu, a nie zajmować się ich operowaniem. W trakcie szkolenia około 90% czasu spędzisz na samym wózku widłowym, ucząc się obsługi maszyny. Pozostałe 10% czasu spędzasz w klasie, ucząc się teoretycznych podstaw jazdy wózkiem widłowym i ćwicząc do egzaminu teoretycznego, który też będziesz musiał zdać pod koniec szkolenia.
Jaką wiedzę zdobędziesz podczas praktycznej części kursu na wózki widłowe?
- podstawowa obsługa wózka widłowego,
- podnoszenie i odkładanie ładunków w regałach,
- poruszania się po wyznaczonej drodze.
Podczas wykonywania tych zadań w czasie egzaminu praktycznego – egzaminator jest w stanie sprawdzić Twoje umiejętności prowadzenia pojazdu.
Na co zwrócić uwagę wybierając szkolenie na wózek widłowy?
Kurs, na który postawisz powinien być prowadzony przez akredytowanego instruktora wózków widłowych, który ma wieloletnie doświadczenie w nauczaniu osób w zakresie obsługi tego sprzętu. Dobrze też byłoby przed decyzji o tym, gdzie chcesz zrealizować szkolenie na wózek widłowy dowiedzieć się, jaką zdawalność ma dany instruktor – to zwiększy szansę na to, że mądrze zainwestujesz swoje pieniądze i otrzymasz fachowe wskazówki. W końcu chodzi o to, że musisz zostać wysoce kompetentnym operatorem – bez względu na to, czy przyjdzie Ci obsługiwać całkiem nowe, czy też wózki widłowe używane we Wrocławiu, bądź innym mieście.