Przenoszenie towarów w wielu magazynach stało się o wiele łatwiejsze dzięki wózkom widłowym. Stanowią one dzisiaj wyposażenie wielkopowierzchniowych sklepów, magazynów i centrów logistycznych. Każdemu przedsiębiorcy, który je posiada powinno zależeć na utrzymaniu ich we właściwym stanie technicznym. Tylko systematyczna konserwacja tego sprzętu sprawi, że będzie on nie tylko wydajny, ale także trwały.
Jakie są rodzaje wózków widłowych?
Pierwsze wózki widłowe pojawiły się na rynku niemal sto lat temu, od tego czasu zostały oczywiście zmodernizowane i unowocześnione. Obecnie można spotkać wózki widłowe spalinowe i elektryczne. Te pierwsze mogą być wyposażone w silnik benzynowy albo gazowy. Jakiś czas temu dołączyły do nich modele akumulatorowe, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Do ich popularności przyczyniają się przede wszystkim wysokie ceny paliw, nie bez znaczenia jest też to, że są one bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.
Jakie są rodzaje konserwacji wózków widłowych?
Konserwacja wózka widłowego to praca, która powinna być wykonywana nie tylko od czasu do czasu, ale każdego dnia. Każdy operator wózka widłowego powinien wyrobić w sobie zwyczaj sprawdzania jego stanu technicznego zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu pracy. Wykonywany codziennie przegląd tego sprzętu pozwoli wykryć ewentualne usterki czy nieprawidłowości w jego pracy. Taki przegląd to konieczność – wpis o jego wykonaniu musi znaleźć się w książce eksploatacji. W celu bezpiecznego użytkowania tej maszyny konieczne jest wykonywanie także przeglądów konserwatorskich oraz okresowych przeglądów. O ile codzienny przegląd może zostać wykonany przez operatora, tak konserwatorski i okresowy może przeprowadzić tylko uprawniony konserwator lub inspektor Urzędu Dozoru Technicznego. Konserwację wózka widłowego należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta danej maszyny.
Co należy sprawdzić podczas przeglądu wózka widłowego?
Czynności, które należy wykonać podczas przeglądu wózka widłowego jest co najmniej kilka. Zalicza się do nich wymianę oleju, czyszczenie maszyny, smarowanie części. Niezbędne jest przede wszystkim sprawdzenie funkcjonowania jednostki napędowej, silnik jest bowiem najważniejszym elementem wózka widłowego. Jeśli jesteś operatorem wózka widłowego, musisz pamiętać o sprawdzeniu stanu akumulatora – jest to czynność, którą powinieneś wykonywać po około dwustu pięćdziesięciu godzinach jego pracy. Zwróć również uwagę na opony (skontroluj ciśnienie), podwozie, maszt i widły wózka oraz skontroluj jego oświetlenie. Zadbaj o układ hamulcowy i hydrauliczny, sprawdź czy nie ma żadnych wycieków. Skontroluj, jaki jest stan paska klinowego – jeśli jest uszkodzony lub rozciągnięty, wymień go na nowy. Twoje zaniepokojenie powinna wzbudzić paląca się kontrolka wskaźnika oleju czy lampka wskaźnika osadu. Powodem do niepokoju są również trudności z uruchomieniem maszyny, a w przypadku wózków spalinowych nadmierna emisja spalin. W takim przypadku zawsze należy zgłosić się do doświadczonego mechanika.