Do bardzo poszukiwanych pracowników należą operatory wózków widłowych. Przybywa więc osób, które zamierzają zawód ten wykonywać. Osoby, które chcą pracować jako operator wózka widłowego muszą jednak posiadać odpowiednie uprawnienia. Jedyną możliwością ich zdobycia jest kurs na operatora wózka widłowego. Tego typu kursu prowadzi obecnie wiele ośrodków szkoleniowych. Zobaczmy, jakie umiejętności można na takim kursie zdobyć.
Dla kogo przeznaczony jest kurs na operatora wózka widłowego?
Osoby, które chcą zdobyć uprawnienia na prowadzenie wózka widłowego muszą mieć co najmniej wykształcenie podstawowe. Powinny też mieć ukończone 18 lat. Wymagany jest także dobry stan zdrowia. Operatorem wózka widłowego nie może zostać osoba, która poważną wadę wzroku bądź słuchu, cierpi na choroby psychiczne lub ma problemy z koordynacją psychoruchową. W przypadku osób, które będą poruszać się wózkiem widłowym po drogach publicznych niezbędne jest posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii.
Jakie uprawnienia można zdobyć?
Z pewnością osoby, które planują ukończyć kurs na operatora wózka widłowego chciałyby wiedzieć, na co pozwala licencja na wózek widłowy. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj uprawnień na wózek widłowy posiada dana osoba. Licencja na operowanie wózkiem widłowym ma bowiem trzy kategorie. Są to:
- III WJO. Kategoria ta jest najniższa. Pozwala na operowanie wózkami z dowolnym napędem. Znaczenia nie ma wysokość podnoszenia. Kategoria ta pozwala obsługiwać tylko wózki z pieszym operatorem;
- II WJO. Jest to najbardziej popularna kategoria, a to znaczy, że posiada ją najwięcej osób. Kategoria ta daje uprawnienia do kierowania wózkami jezdnymi z każdym rodzajem napędu. Nie ma też żadnych ograniczeń odnośnie udźwigu i wysokości podnoszenia. Do pojazdów, które mogą prowadzić osoby posiadające kategorię II WJO zalicza się między innymi wózki naładowne oraz wózki boczne. Poziom II nie daje uprawnień do kierowania wózkami specjalizowanych oraz ze zmiennym wysięgiem;
- III WJO. Poziom III pozwala na operowanie każdym rodzajem wózków, w tym także wózkami specjalizowanymi ze zmiennym wysięgnikiem oraz tymi, które unoszą do góry zarówno ładunek, jak i operatora.
Otrzymany po zdaniu egzaminu certyfikat jest bezterminowy. Oznacza to, że uprawnień nie trzeba, co jakiś czas odnawiać. Jest to na pewno bardzo duże udogodnienie.
Jak wyglądają kursy na wózki widłowe?
Kursy na wózki widłowe we Wrocławiu i innych miastach organizuje bardzo wiele firm. Te największe i kształcące na wysokim poziomie posiadają kilka rodzajów wózków widłowych. Kursanci mogą więc nauczyć się obsługi różnych rodzajów wózków. Każdy kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Po ukończeniu kursu uczestnicy mogą przystąpić do egzaminu przed komisją egzaminacyjną powołaną do życia przez Urząd Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Co ważne, ceny kursów na operatora wózka widłowego nie są wygórowane. Posiadając odpowiednie kwalifikacje, można prowadzić elektryczne wózki widłowe we Wrocławiu, a także inne ich rodzaje.