Wiele przedsiębiorstw posługuje się wózkami widłowymi elektrycznymi, modelami spalinowymi, z innymi rodzajami napędu i to czasami bez potwierdzania uprawnień operatorów. Niektóre firmy przeprowadzają szkolenia wewnętrzne i po prostu chcą szybko wykonywać obowiązki, bez dopełniania formalności. Jak jednak wyglądają konsekwencje finansowe, prawne, jazdy wózkiem widłowym bez uprawnień? Co grozi za jazd wózkiem widłowym bez uprawnień i czy przedsiębiorca musi koniecznie zadbać o usystematyzowanie pracy operatorów? Poniżej znajdziesz kilka kluczowych odpowiedzi i lepiej dopasujesz kontakt z Urzędem Dozoru Technicznego w razie wystąpienia wątpliwości.
Jazda wózkiem widłowym bez uprawnień, czyli co warto wiedzieć o praktykach formalnych?
Konsekwencje jazdy wózkiem widłowym bez uprawnień nie dotyczą jedynie tzw. wózków ręcznych najczęściej spotykanych w sklepach spożywczych do przenoszenia palet pod półki. Wózki paletowe ręczne to wyjątek, ponieważ nie posiadają zaawansowanego napędu. A zatem prawo rozróżnia wózki ręczne i wózki widłowe posiadające napęd. Warto to rozróżnić przy planowaniu wewnętrznych szkoleń i czasami ścieżki rozwoju zawodowego dla niektórych pracowników. Operatorzy potwierdzają uprawnienia w Urzędzie Dozoru Technicznego, na podstawie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Egzamin naśladuje praktykę funkcjonowania magazynu. Jedno z podstawowych zadań dotyczy przetransportowania ładunku po wskazanym przez egzaminatora torze. Obowiązek potwierdzania kwalifikacji dotyczy wózków elektrycznych, terenowych, spalinowych, wysokiego składowania (bocznych). Bez wyrobienia uprawnień przedsiębiorca i operator narażają się na spore konsekwencje, szczególnie podczas inspekcji Urzędu Dozoru Technicznego. Takie inspekcje nie mają zawsze zapowiedzianego charakteru. Poza tym o takich praktykach może powiadomić konkurencja. Przedsiębiorca powinien upewnić się, co do kwalifikacji operatora przy zatrudnieniu. Przyda się jasne potwierdzenie formalności. Podstawowa kara to naturalne grzywna. Kara finansowa dotyczy na równi przedsiębiorcy i samego operatora. Najgorszy scenariusz to wypadek spowodowany przez pracownika bez uprawnień. W takim przypadku przedsiębiorca może liczyć się z utratą urządzenia do kontroli, z karami finansowymi, odpowiedzialnością karną i naprawdę długim procesem.
Co może grozić przedsiębiorcy i operatorowi za jazdę wózkiem widłowym bez uprawnień?
Jazda wózkiem widłowym bez uprawnień to zatem ryzykowna praktyka, jednak występująca w wielu przedsiębiorstwach. Jedna kara finansowa właściwie wymusza wyrobienie odpowiednich dokumentów, ponieważ inspektor z pewnością wróci z kolejną weryfikacją w niedalekiej przyszłości. Już przy zatrudnieniu operatora przyda się zwrócenie uwagi na potwierdzone w UDT kwalifikacje. Lepiej w takiej materii nie ryzykować, a przecież wypadki w magazynach się zdarzają. UDT ułatwia dopełnienie większości formalności i informuje o prawidłowych procedurach na przyszłość. To fundamentalne źródło informacji dla właścicieli działalności gospodarczych.