Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie wielkopowierzchniowego sklepu, centrum logistycznego czy dużej hali magazynowej bez wózka widłowego – urządzenia te znacznie ułatwiają pracę magazynierom. Niestety, ich operatorzy często popełniają błędy, które sprawiają, że praca z ich wykorzystaniem staje się mniej bezpieczna. Robią to nie tylko świeżo upieczeni operatorzy, ale także ci, którzy obsługą wózków widłowych zajmują się od lat.
Z czego wynikają błędy popełniane przez operatorów wózków widłowych?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, błędy te popełniają zarówno operatorzy mający za sobą lata pracy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają aktywność zawodową na tym stanowisku. Oznacza to, że nie wynika to z braku doświadczenia, przyczyny pomyłek są zupełnie inne. Błędy w obsłudze wózka widłowego często są efektem złej organizacji pracy. Wynikają również z braku skupienia operatora, mogą być konsekwencją brawury czy lekkomyślności. Niezależnie od przyczyny można ich uniknąć pamiętając o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jakie są skutki błędów popełnianych przez operatorów wózków widłowych?
Błędy, które operatory wózków widłowych popełniają w trakcie ich eksploatacji mogą prowadzić do wielu awarii, co skutkuje mniejszą żywotnością tych urządzeń. Awarie powodują też przestoje w wykonywaniu codziennych obowiązków. Skutkiem są dodatkowe koszty związane z przestojami, wymianą części bądź nawet koniecznością zakupu nowego wózka. Usterki i błędy popełniane przez kierujących wózkami widłowymi zwiększają też ryzyko wypadków przy pracy, mogą też prowadzić do uszkodzenia podnoszonego czy transportowanego ładunku.
Jakie błędy operatorzy wózków widłowych popełniają najczęściej?
Operatorzy wózków widłowych popełniają różnorodne błędy, są jednak takie, które zdarzają się wyjątkowo często. Zalicza się do nich podnoszenie ładunków, których ciężar przekracza dopuszczalny udźwig wózka. Wartość ta jest podawana na każdym modelu – producenci informacje te umieszczają na tabliczce znamionowej, która zawsze znajduje się w widocznym miejscu na powierzchni wózka oraz w jego dokumentacji technicznej.
Kolejny częsty błąd to jazda wózkiem z uniesionymi widłami. Zgodnie z przepisami podczas jazdy zarówno z ładunkiem, jak i bez powinny one być podniesione na wysokość około piętnastu centymetrów nad powierzchnią – ryzyko, że wówczas ładunek się zsunie jest ograniczone do minimum.
Jazda z nadmierną prędkością jest kolejnym niewłaściwym zachowaniem operatorów. Jeśli jesteś zatrudniony na tym stanowisku, musisz pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących w danym terenie oraz rodzaju nawierzchni, po której się poruszasz. Inne częste błędy to wykonywanie gwałtownych manewrów, wykorzystywanie wideł do podnoszenia ludzi, jazda ze zbyt dużym i ograniczającym widoczność ładunkiem, nie korzystanie podczas jazdy z sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Pamiętaj, że w dużej mierze od Twojego zachowania w pracy zależy bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale również osób postronnych, dlatego tak ważne jest, aby posługiwać się wózkiem widłowym zgodnie z obowiązującymi zasadami.