Prowadząc magazyn lub działalność produkcyjną wymagającą czynności magazynowych w fabryce lub na placu, warto zaopatrzyć się w elektryczne wózki widłowe – najbardziej efektywne urządzenia do transportu ciężkich przedmiotów. Dowiedz się, jak dokładnie działają elektryczne wózki widłowe i dlaczego na taki model wózka warto się zdecydować. Sprawdź także, czy eksploatacja elektrycznych wózków widłowych jest problematyczna.
Elektryczne wózki widłowe – zasada działania
Zasada działania wózków widłowych jest bardzo prosta – działają tak samo, jak inne rodzaje pojazdów. Różnica polega jednak na tym, że to tylna oś jest skrętna, co sprawia, że taki wózek ma o wiele mniejszy promień skrętu. Jest to bardzo przydatne w magazynach, sklepach, czy na placach, na których nie ma zbyt wiele miejsca. Ponadto tylna oś jest mniej obciążona, więc takim wózkiem o wiele łatwiej się kieruje nawet gdy jest załadowany.
Elementy nośne wózków działają zazwyczaj na mocnych łańcuchach osadzonych na solidnych elementach stalowych, co sprawia, że wózek widłowy elektryczny ma nośność na poziomie kilku ton. Jest to zupełnie wystarczające nawet na obiektach, w których w tej kwestii są bardzo wysokie wymagania.
Silnik wózków widłowych elektrycznych
Elektryczne wózki widłowe zasilane są silnikami elektrycznymi o relatywnie dużej mocy. Zazwyczaj rozpędzają się do kilkunastu kilometrów na godzinę. W kontekście eksploatacji istotną informacją jest to, że ich ładowanie zazwyczaj wymaga od 3 do 4 godzin, choć modele z mocniejszymi silnikami wymagają jeszcze dłuższego ładowania. Czas pracy jest zależny od jej charakterystyki i masy wożonych materiałów, ale niemal w każdej sytuacji wystarczy to na jedną zmianę pracy magazynu. Silniki elektryczne nie są tak mocne, jak spalinowe, jednak wystarczające, by wozić materiały o wadze do 5-6 ton.
Przewaga wózków widłowych elektrycznych nad spalinowymi
Dużą przewagą wózków widłowych elektrycznych nad spalinowymi jest to, że są bardzo ciche. Można je z powodzeniem wykorzystywać nawet w bezpośredniej bliskości innych pracujących osób, które wymagają do tego względnej ciszy – np. pracują na komputerze lub przy dokumentacji. Ponadto wózki widłowe elektryczne nie emitują spalin, więc można je wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach bez żadnych ograniczeń. Mniej praktyczną , jednak nadal ważną zaletą jest to, że prąd jest bardziej ekologicznym źródłem paliwa, niż olej napędowy lub benzyna.
Zalety wózków widłowych elektrycznych
Sporą zaletą wózków widłowych elektrycznych jest także to, że są bardzo łatwe w obsłudze. Prowadzi się je prosto, a także bez żadnych problemów jeśli chodzi o kwestie płynności jazdy. Ponadto są dostępne w bardzo wielu wariantach jeśli chodzi o moc, wielkość i możliwości dotyczące przewożenia materiałów. Można je więc z łatwością dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, by sprawdziły się w każdym magazynie – nawet małym. Do takich miejsc najlepiej zastosować wózki widłowe elektryczne ręczne.
Jak serwisuje się elektryczne wózki widłowe?
Sam serwis wózków widłowych elektrycznych także nie jest kłopotliwy. Newralgiczne elementy mechaniczne są w nim skonstruowane tak samo, jak w pojazdach o innym napędzie. Tym, co wiele osób uważa za kłopotliwe, jest bateria, czyli akumulator. Faktycznie jest to komponent eksploatacyjny, jednak baterie w wózkach widłowych można wymieniać, co czyni je bardziej żywotnymi. Jest to mimo wszystko element, który wytrzymuje nawet od 1500 do 2000 tysięcy roboczogodzin, co przekłada się na ponad 5 lat użytkowania, zakładając że będzie to intensywna praca. Sama wymiana baterii jest stosunkowo prosta, a akumulatory do wózków widłowych są łatwo dostępne i nie kosztują więcej, niż kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że wózek widłowy może być tańszy w eksploatacji w stosunku do wózka z napędem na konwencjonalne, stale drożejące paliwa, nie jest to duża kwota. Koszty przeglądów są zaś podobne, co w przypadku wózków o innym rodzaju napędu.